Vždy radi dávame do pozornosti HR manažérom našich veľkých „výrobných“ klientov so stovkami zamestnancov námety na možné vylepšenie vnútropodnikových smerníc, tentokrát v pracovnoprávnej oblasti, konkrétne pri poskytovaní pracovného voľna pri krátkodobých návštevách lekára za účelom ošetrenia alebo sprevádzania rodinného príslušníka (často zamestnancami označovaných ako „P-čka“ :). Ako viete, ako zamestnávateľ ste povinný na tieto účely poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy až na 7 + 7 dní v roku.
Vedeli ste však, že:
- takáto prekážka v práci na strane zamestnanca neznamená automaticky 1 celý deň voľna?
- ako zamestnávateľ môžete časovo limitovať ospravedlnenú neprítomnosť zamestnanca napr. na max. 4 hodiny?
- návšteva lekára počas dňa neospravedlňuje zamestnanca, aby neprišiel v daný deň na nočnú zmenu začínajúcu o 22:00 hod.?
- od zamestnancov pri správnych vnútropodnikových predpisoch môžete požadovať zdokladovať reálny čas strávený u lekára?
Naši špecialisti z Labor desku pripravili interné riadiace akty pre klienta z oblasti automobilového priemyslu, ktorý zamestnáva viac než 1000 zamestnancov, ktorých účelom je riešenie špecifického problému so zneužívaním prekážok v práci na strane zamestnanca z dôvodu ošetrenia a vyšetrenia zamestnanca, resp. pri sprevádzaní rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie podľa § 141 ods. 2 Zákonníka práce. Zároveň naši kolegovia preškolili vedúcich zamestnancov zamestnávateľa na implementáciu týchto interných aktov v praxi.
Počas prípravy smerníc a v rámci následného školenia sme adresovali aj nasledovné hlavné problémy týkajúce sa napr.:
- uznávania, resp. neuznávania vyšetrení mimo pracovného času s dopadom na výkon práce v odpoludňajšej a nočnej zmene;
- rozsahu pracovného voľna v prípade ošetrení v zdravotníckom zariadení vo väčšej vzdialenosti od pracoviska zamestnanca;
- posudzovania sprevádzania a následného osobného ošetrovania člena rodiny v rozsahu celého dňa;
- lekárskych potvrdení o vyšetrení/ošetrení bez uvedenia času ošetrenia, ale aj ošetrení člena rodiny bez potvrdenia od lekára;
- možnosti / nemožnosti vyšetrenia mimo pracovného času;
- tzv. celodenných vyšetrení, ako aj započítania nielen času samotného vyšetrenia ale aj tzv. kľudového režimu/času na zotavenie a pod.
Ak aj vy máte podobné problémy v podniku alebo záujem o objasnenie niektorých konkrétnych praktických situácií, nečakajte a ozvite sa nám.